Mimari / Stil


 
’Doğanın renklerinden ilham aldık ’

Eston Şehir “Koru” projesi, son yıllarda prestijli konut projeleriyle nitelikli bir gelişime ev sahipliği yapan            Bahçeşehir-Başakşehir’de, “yeşil” ile kuracağı birebir ilişki sayesinde benzerlerinden ayrışacak bir tasarım felsefesi uzantısında hayata geçirilecektir. Eğimli bir arazi üzerine konumlanan proje, doğal eğimleriyle zengin mekanlar elde etmeye olanak vererek, İstanbul’un son yıllardaki kentsel dönüşümüne nitelikli konutları, sosyal alanları ve özgün peyzajıyla önemli katkılarda bulunacaktır.

Arazi kullanımında öncelikli tasarım kriterleri; kullanıcılarına kişisel özgürlük alanları sunarak mahremiyeti korumak, yeşil dokuya “korular” ile yer açmak, farklı bina gruplarının yerleşimiyle alternatifli yaşam bölgeleri oluşturmak ve sosyalleşmenin gerektirdiği mekansal buluşmalara zemin oluşturan meydanlar, oyun alanları ve “kentli olma” dinamiklerini bünyesinde barındıran sosyal tesisler yaratmak olmuştur.

Konut yaşam kriterlerini zenginleştirmeye dönük olarak çeşitlendirilerek farklı taleplerin maksimumda gözetildiği Eston Şehir “Koru” projesinde konut blokları, 2+1’den başlayarak 5,5+2’ye kadar uzanan geniş bir yelpazede konut tiplerine sahiptir. Projede binalar 2 katlı ikiz villalardan, tek kat ve dubleks tiplerine sahip 3 katlılardan, dubleks 4 katlı binalardan, 5 ve 7-8 katlı apartmanlardan oluşmaktadır.

Geleneksel konut mimarisinin gerek planlama düzleminde gerekse cephe tasarımında modernize edilerek detaylandırıldığı projede doğayla iç içe olma tasarım prensibi malzeme seçimlerinde de devam ettirilmiş, seçim kriterleri renk ve doku olarak “koru” metaforunun uzantısında belirlenmiştir.

Kapalı otoparkların üzerinde doğal setlere oturan villa birimlerine erişim peyzaj alanlarıyla zenginleştirilmiş, kesintisiz, güvenlikli yaya yolları ile sağlanmaktadır. Yeşil doku benzer şekilde tüm konut bölgelerinde konut kullanıcılarının gündelik hayatına artı bir değer olarak katılmakta ve oluşturulan meydanlarla sosyalleşmenin olanakları arttırılmaktadır.

Arazinin merkezinde, üst kotta, oluşturulan yaşam alanlarını manzarasına alan ticaret fonksiyonu ile işlevlendirilmiş “Meydan Çarşı” yer almaktadır. Konut kullanıcılarının gündelik ihtiyaçlarını sağlayabileceği, davetkar ticari birimleriyle “kentli” olarak anılabilecek altyapıya sahip meydanın altında tüm bölgeye hizmet veren sosyal tesis projelendirilmiştir. Bahçeşehir-Başakşehir bölgesinde öncü bir proje olması hedeflenerek tasarlanan Eston Şehir “Koru”da her metrekare hem kişisel hayatın ön plana çıkartıldığı hem mahremiyetin korunabildiği ve aynı zamanda sosyalleşmeye olanak veren nefes alma noktaları meydanlarla ve korulara sahip nitelikli peyzaj öğeleri ile donatılmıştır.

 

ESTON ŞEHİR 'KORU' MİMARİ PROJE EKİBİ